Power BI چیست؟ بهترین مسیر یادگیری این عصای جادویی دیتاکارها کدام‌اند؟

آخرین ویرایش:

کتگوری:

Power BI چیست؟ یک زینه و نردبان برای ارتقای شغلی و وظیفوی دیتاکارها، یک وسیله یافتنِ وظیفه در موسسات خارجی و ملل متحد، یک ابزار برای استفاده از دیتا در جهت رونق کاروبار و بزنس. شاید همه‌شان!
© تصویر توسط Nick Page در Unsplash

کاروبار و بزنسی دارید و می‌خواهید با استفاده از دیتای دست‌داشته آنرا رونق دهید؟ هدفِ شغلی‌تان را نهادهای مرتبط با ملل متحد یا موسسات تعیین کرده‌اید؟ مشتاق یادگیری کار با دیتا هستید؟ پس بیایید با اسلحه جدید آشنا شوید: با Power BI!

کتاب مرتبط: Mastering Microsoft Power BI

پاور بی‌آی، این اسلحه جدید یک ابزار مکمل برای کسانی است که قبلاً با اکسل (Excel) و گوگل شیت (Google Sheets) کار کرده‌اند.

اکسل و گوگل شیت بیشتر برای کار با دیتای خام و ثبت، پالایش و مدیریت معلومات استفاده می‌شوند. در حالیکه Power BI با استفاده از دیتا، سوخت و تیلِ رونقِ کاروبارتان را تأمین می‌کند.

پاور بی‌آی و ابزار مشابه اما زمینه و امکان استفاده از دیتای تحلیلی شما را فراهم می‌کند.

ضمن آن، اگر مسئولیت‌ها و ضروریات وظیفوی (Job requirements) بست‌های تازه‌اعلان‌شده توسط ارگان‌های UN و موسسات خارجی را مرور کنید، مهارت استفاده از Power BI به عنوان یک دارایی (Asset) و نقطه قوت به حساب می‌آید.

تردیدی نیست که در آینده نزدیک، این «دارایی و نقطه قوت» به یک «مهارت ضروری» برای یافتن کار در نهادهای مذکور تبدیل شود.

Power BI چیست؟

من این را از Google Bard پرسیدم. او گفت: پاور بی‌آی یک وسیله‌ی هوش تجاری (Business intelligence) است که از آن برای مصورسازی دیتا (Data visualization) استفاده می‌شود.

این ابزار در ۲۴ جولای ۲۰۱۵، حدود ۸ سال پیش از امروز، توسط شرکت مایکروسافت عرضه شد و پیوسته توسعه داده می‌شود.

پاور بی‌آی فقط یک نرم‌افزارِ (Software) ساده نیست؛ بلکه، ترکیبِ یکپارچه از اپ‌ها (Apps)، سرویس‌ها (Services) و رابطه‌ها (Connectors) است که یک مجموعه قدرتمند را خلق می‌کند.

اگر لغات و عبارات مذکور برایتان گُنگ،‌ بی‌مفهوم و جدید است، از Google Bard کمک بگیرید.

مقاله مرتبط: هوش مصنوعی، Google Bard و Bing Chat

پاور بی آی بیشتر با هدف مصورسازی (Visualization) دیتا استفاده می‌شود؛ ولی نه فقط آن.

با این ابزار فوق‌العاده می‌توانید دیتاست‌های مختلف را از سرویس‌های گوناگون صدا بزنید و در یک مدلِ واحد و یکپارچه یکجا نموده و ارائه کنید.

اگر توضیحاتِ فوق برایتان یک مفهومِ قابل درک ارائه نمی‌تواند، برای سرخلاصی خود می‌توانید از گوگل کمک بگیرید یا از چت‌بات‌های هوش مصنوعی درباره Power BI سوال کنید.

توصیه دیگر این است که چند ویدیوی کوتاه در یوتیوب مشاهده کنید. می‌توانید با این ویدیو از مایکروسافت شروع کنید یا از فورم جستجوی یوتیوب کمک بگیرید.

شاید بخواهید با جستجوی «Power BI چیست؟»، «What is Power BI» و عبارات دلخواه خود، معلومات تان افزایش دهید. من در شروع همین کار را کردم و بسیار مفید واقع شد.

بعد از آشنایی با این ابزار، اگر استفاده از آن را همراستا با کارتان، با اهداف شغلی و وظیفه‌یی آینده‌تان و ابزاری برای رونق بزنس و کاروبارتان یافیتید، به معلومات عمومی اکتفا نکنید. مهارت استفاده از آنرا یاد بگیرید.

اگر می‌خواهید یادگیری مهارت پاور بی‌آی موفق شوید، مهم است هدفمندانه پلانگذاری کنید و یادگیری آن را به شکل جدی شروع کنید.

یک کورس یا یا مسیر یادگیری را برگزینید و منظم ادامه دهید. تمرین کنید، تمرین کنید و تمرین کنید تا ماهر شوید.

مسیرهای یادگیری Power BI

Power BI learning paths
مسیر یادگیری را درست انتخاب کنید. زیرا بر سرعت و کیفیت یادگیری‌تان تأثر می‌گذارد.
© تصویر توسط Fabien در Pixel

سرویس‌ها و پلتفورم‌های آموزشی زیادی وجود دارد که آموزش Power BI را عرضه می‌کنند. از جمله، پلتفورم‌های LinkedIn، یودیمی، Coursera و دیگر سرویس‌های مشابه.

من ولی از جای دیگر شروع کردم؛ از Microsoft Learn. این سرویس، آموزش‌های خود را بیشتر به شکل متنی و در هر بخش یا یک مقدمه‌ی ویدیویی ارائه می‌کند.

برو به: آموزش‌های Power BI مایکروسافت

اگر یادگیری این بسته نرم‌افزاری از طریق سیستم آموزشی مایکروسافت تعقیب کنید، مزیتی دیگری نیز نصیب‌تان خواهید شد: آماده‌سازی شما برای اخذ سرتفیکیت Power BI Data Analyst Associate Certificate.

برای اخذ این سرتفیکیت ضرورت است امتحان آنرا سپری کنید. هزینه این امتحان در ایالات متحده ۱۶۵ دالر، در افغانستان ۸۰ دالر می‌باشد. ایران ولی در لیست کشورها نیست.

بیشتر بدانید: Exam PL-300: Microsoft Power BI Data Analyst

اگر از سرویس Microsoft Learn اسفتاده کنید، مزیت‌های دیگر نیز بهره‌مند خواهید شد. دسترسی به محتوای اصیل و لابراتوارها (Labs). Labها امکان تمرین، یادگیری تعاملی و عملی را برای یادگیرنده فراهم می‌کنند.

چند کورس دیگر

شاید ضرورت به معرفی کورس‌های یادگیری پاور بی‌آی نباشد. این روزها، هرکسی می‌تواند با یک جستجوی ساده در گوگل می‌تواند به لیست‌های جامع و آپدیت دسترسی پیدا کند؛ هم پولی و رایگان.

من اما از Google Bard لیستی از کورس‌ها برای یادگیری Power BI را جویا شدم. فهرستی ذیل بخشی از لیستی است که این چت‌بات به من ارائه کرد.

بهترین تجربه یادگیری Power BI

Power BI courses
برای یادگیری یک مهارت جدید، بهتر است در تعقیب بهترین تجربیات یادگیری آن مهارت باشید. می‌توانید از تجربیات دوستان‌تان استفاده کنید یا از گوگل یا چت‌بات‌ها در این بار سوال کنید.
© تصویر توسط Bram Naus در Unsplash

اگر یک تازه‌کار استید و یادگیری این اپلیکیشن را تازه شروع کردید، تجربه‌ی مشابهِ من را دارید.

من بعد از یافتنِ معلومات عمومی و آشنایی اولیه با Power BI، سرویس Microsoft Learn را انتخاب کردم و براساس فهرست‌بندی آن، یادگیری Power BI را تعقیب کردم.

در پهلوی آن، از یوتیوب و دیگر وبسایت‌های که آموزش‌های پاور بی‌آی را عرضه می‌کند، استفاده کردم. تجربه یادگیریِ سریع و مفید بود.

برو به: Power BI Data Analyst Associate Learning Path

شاید ضرورت به یادآوری نباشد که بگویم یادگیری هیچ مهارتی بدون وارد شدن به میدان تمرین، عمل و تجربه ممکن نیست. پاور بی آی هم چیزی نیست از جمع استثناآت.

بدین لحاظ، سعی کنید آنچه را یاد می‌گیرید چند و چندین بار تمرین کنید. توانا شود هر که تمرین کند! تمرین کنید، تمرین کنید و تمرین کنید تا ماهر شوید!

سرویس مایکرسافت لرن محیط‌های مجازی را برای تمرین دیزاین کرده است؛ Labها. این Labها تمامی چیزهای را که برای تمرین ضرورت دارید یک‌جا در اختیارتان قرار می‌دهد.

با استفاده از فیلد پایین «دیدگاه تان را بنویسید» و به من کمک کنید محتوا را مطابق به ضرورت و سلیقه شما تولید کنم.

ⓘ این نوشته بعد از دریافت نظر ذبیح‌الله آپدیت،‌ اصلاح و بهبود داده شده است.


دیدگاه‌ها

4 پاسخ به “Power BI چیست؟ بهترین مسیر یادگیری این عصای جادویی دیتاکارها کدام‌اند؟”

 1. ذبیح الله احمدی نیم‌رخ
  ذبیح الله احمدی

  درک اش کمی سخت بود.

  1. رحمت نیم‌رخ

   تشکر ذبیح‌الله جان!

   با ویرایش مجدد، تلاش خواهم کرد ساده‌تر کنم.

 2. عوض نیم‌رخ
  عوض

  عالی! منتظر مطالب بیشتری از شما در آینده هستم

  1. رحمت نیم‌رخ

   تشکر عوض جان!

   منتظر حضور بیشتر شما هستم. بازهم ممنون. بسیار زیاد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *