بسته Power BI؛ تاریخچه و معرفی کوتاه

پاور بی‌آی (Power BI) یک ابزار هوش تجاری (BI – Business Intelligence) است که نخست در سال ۲۰۱۰ به‌عنوانِ بخشی از SQL Server معرفی شد.

سه سال بعد، در سپتمبر ۲۰۱۳، این ابزار به‌شکل یک محصول پیشرفته‌ی تحلیل دیتا، راهِ خود را به بسته Office 365 باز کرد.

در آن زمان، Power BI در پهلوی دیگر Add-insهای اصلی Excel توسعه داده می‌شد؛ در کنار Power Query و Power Pivot و نیز Power View.

از میان این Add-insها، Power BI به‌سرعت در میان جامعه کاوربارها محبوبیت پیدا کرد.

شاید به دلیل این محبوبیتِ روز‌افزونِ این محصول، Microsft خط توسعه آن‌را را از بسته Officer 365 جدا ساخته و به‌عنوان یک محصول مستقل معرفی کرد. این اتفاق در سال ۲۰۱۵ روی داد.

حدود ۴ سال بعد از آن، در سال ۲۰۱۹، Power BI به خانواده بزرگتر، یعنی Power Platform پیوست و هنوز بخشی مهمی است آن است.

کتاب مرتبط 👈 Power BI for Dummies (2022)

در حال حاضر، میتوانید از Power BI به شکل مستقل استفاده کنید یا در یکپارچگی با دیگر ابزارها و سرویس‌های مایکروسافت؛ از جمله SharePoint و Dynamics 365.

در هر دو حالت، این ابزار میتواند برای شما همکار خوبی باشد تا به کمک آن بتوانید از طریق مصورسازی (Data Visualization) بینش‌های (Insighs) مطلوب را استخراج و در راستای بهبود تصمیم‌گیری برای زونق بزنس‌تان کار کنید.

در هوش تجاری

هوش تجاری (Business Intelligence) در یک تعریف ساده‌شده و به زبان عام‌فهم، تبدیل دیتای خام است به معلومات معنی‌دار با هدف بهبود عملکرد کاروبار و بزنس.

کتاب 👈 درباره هوش تجاری بیشتر بدانید

در حوزه هوش تجاری، Power BI را می‌توان ابزاری برای تحلیل و تفسیر دیتای خام در نظر گرفت.

این ابزار در نهایت، به سازمان قدرت استفاده مفید از دیتای خامِ نام‌برده را فراهم می‌سازد.

نه فقط یک اپ

بر خلاف تصور رایج، Power BI یک اَپ / سافت‌ویر ساده و یا یک اپ (App) نیست. بلکه مجموعه‌ی از اپ‌ها (Apps)، سرویس‌ها (Services) و ارتباط‌دهنده‌هاست (Connectors).

به همین دلیل، به جای برنامه، اَپ، نرم‌افزار یا سرویسِ Power BI، معمولاً از آن با عبارت «بسته Power BI» نام می‌برند.

من، لیکن، در این نوشته و دیگر نوشته‌های بلاگ، به‌جای «بسته Power BI»، به شکل خلص و کوتاه از عبارت «Power BI» استفاده می‌کنم.

با این توضیح، اپ Power BI Desktop، اپ Power BI Mobile، ارتباط‌دهنده‌ها و سرویس Power BI کل‌شان زیرمجموعه Power BI قرار می‌گیرند.

یک تعریف ساده

بسته Power BI، یا به اختصار Power BI محصولی است تحت مالکیت مایکروسافت که مجموعه از اپ‌ها و سرویس‌های اَبرمحور (Cloud-based) را شامل می‌شود.

همه‌ی این اپ‌ها (Apps)، سرویس‌ها (Services) و ارتباط‌دهنده‌ها (Connectors) یک هدف خاص را تعقیب می‌کند: جمع آوری، سازماندهی، مدیریت و تحلیل دیتاست‌های کلان.

دیتاست‌های کلان یا بیگ دیتا (کلان داده) به کانسپت و مهفومی اشاره دارد که در آن، کاروبار و تحلیل‌گر دیتا حجمِ‌ عظیمی دیتا را ارزیابی می‌کند با این هدف که بتواند الگوها و تِرندهای خاصِ مرتبط با رفتار انسان‌ها را کشف کند.

این کار بدون ابزارهای خاص ممکن نیست. به این دلیل، سازمان‌ها به‌جای Excel، از Power BI و یا ابزارهای مشابه استفاده می‌کنند.

دسکتاپ، آنلاین و موبایل

سه جزء اصلی Power BI، نسخه Power BI Desktop، سرویس Power BI Online و اپ Power BI Mobile می‌باشد.

علاوه بر اجزای اصلی، دیگر اجزای فرعی Power BI قرار ذیل‌اند:

  • Power Query: یک ابزار ارتباط‌دهنده دیتا است که برای تغییر، ترکیب و بهبود دیتا در میان چندین Data Source استفاده می‌شود.
  • Power Pivot: یک ابزار مُدل‌سازی دیتا.
  • Power View: ابزاری مصورسازی دیتا (Data Visualization) که به منظور ایجاد چارت‌ها، گراف‌ها و نقشه‌های تعاملی به کار گرفته می‌شود.
  • Power Map: یک ابزار مصورسازی دیتا می‌باشد که با هدف ساختن و رِندر کردن نقشه‌های سه‌بعدی استفاده می‌شود.
  • Power Q&A: یک انِجِن هوش مصنوعی (AI) می‌باشد که امکان سوال و جواب را به زبان ساده ممکن می‌سازد.
  • Power BI Desktop: یک رابطه کاربری (User Exepreince) اَبرمحور (Cloud-based) است که زمینه کارتیمی و اشتراک‌گذاری محصولات، مثلاً راپور (Report) را با دیگران ممکن می‌سازد.

پاور بی‌آی دسکتاپ

Power BI Desktop در قالب یک محصول، در واقع، امکانی است که تمام اجزای متذکره، از جمله Power Query, Power Pivot, Power View و Power Q&A را در شکل یک اَپ پکپارچه ساخته و در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

با استفاده از Power BI، می‌توانیم تمام فعالیت‌های مرتبط با هوش تجاری (BI) را زیر یک چتر به سرانجام برسانیم.

استفاده از Power BI رایگان است. این اپ از طریق Microsoft Store و وبسایت آن قابل دانلود است.

مایکروسافت Power BI را به صورت ماهوار آپدیت می‌کند. این ویژگی به شما این امکان را می‌دهد تا به آخرین امکانات و نوآوری‌های این اپ دسترسی داشته باشید.

پاور بی‌آی سرویس

Power BI Service یک محصول SaaS یا Saftware as a Service است. دسترسی به این محصول از طریق این لینک ممکن است.

سرویس Power BI در ورژن بیتا با نام Power BI Website شناخته می‌شد. حالا اما با نام Power BI Service به عنوان یکی از اجزای اصلی پلتفورم Power BI به کاربران امکان همکاری و اشتراک‌گذاری روی یک Dashboard و یا Report را فراهم می‌کند.

پاور بی‌آی سرویس از امکانات فوق‌العاده‌ی برخوردار است. اما تمام امکانات آن رایگان نیست. بلکه، براساس نوعیت لایسنس متفاوت است.

پاور بی‌آی موبایل

Power BI Mobile یک اپلیکیشن است که روی موبایل‌های Android و iOS قابل نصب است.

این جز Power BI امکان دسترسی به Power BI Service را از طریق موبایل فراهم می‌سازد.

بی‌تردید، Power BI Mobile نسبت به Power BI Service از امکانات کمتر برخوردار است. با آن‌هم، ویژگی در دسترس بودن آن از «هرجا» در «هروقت» آنرا متمایز و مفید می‌سازد.


کمنت‌ها / دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *