معرفی کتاب و ابزار Power Pivot در Excel؛ چگونه یاد بگیرم؟

اَپ Excel، در گذشته به عنوان بخشی از Office و حالا در قالب یکی از اَپ‌های Microsoft 365 یکی از موفق‌ترین محصولات Microsoft و از پُرکاربردترین اپلیکیشن‌ها در سطح جهان است.

به‌عنوانِ‌یکی از Add-insiهای هسته‌یی Excel، ابزار Power Pivot، یکی از ابزارهای قدرتمند و پُراستفاده Excel است که در ۲۵ سالگی Excel معرفی شد.

برای درک بهتر این ابزار، نخست تاریخچه سافت‌ویرهای صفحه گسترده (Speadsheets) را با تمرکز بر Excel و Power Pivot به‌شکل گذرا مرور می‌کنیم. می‌توانید بدون مطالعه‌ی آن، به بخش اصلی بروید.

تاریخچه Spreadsheets

کانسپت سافت‌ویرهای صفحه گسترده (Spreadsheets) در اوایل دهه ۷۰ میلادی (۱۹۷۰s) به میان آمد؛ زمانی که VisiCalc معرفی شد.

معرفی برنامه VisiCalc در نوعِ خود یک انقلاب بود. این برنامه این امکان را به کاربران (Users) فراهم می‌ساخت تا بتوانند دیتا را فارمت شبکه‌یی (Grid format) درج و تغییر دهد.

این کار، در آن زمان، محاسبات مالی را بسیار ساده می‌ساخت.

سافت‌ویر «Lotus 1-2-3»، نسل بعد پروگرام‌های صفحه گسترده بود؛ قدرتمندتر و کاربرپسند (User-friendly).

این پروگرام به‌سرعت به استندرد سافت‌ویر صفحه گسترده (Spreadsheets) تبدیل شد و کاروبارها و بزنس‌ها از هر نوع و اندازه به استفاده از آن روی آوردند.

حدود ۳۹ سال پیش از امروز، در سال ۱۹۸۵، Microsoft برنامه Excel را معرفی کرد.

این برنامه حداقل سه ویژگی اساسی داشت که آنرا از «Lotus 1-2-3» متمایز و مطلوب‌تر می‌ساخت: ۱. توانایی پروسس دیتاست کلان‌تر را داشت؛ ۲. ویژگی چارت؛ و ۳. ویژگی Maros.

ویژگی Ribbon interface در Excel 5.0 معرفی شد؛ حدود ۴۰ سال پیش از امروز.

رقابت میان «Lotus 1-2-3» و Excel تنگاتنگ بود. تا اینکه در سال ۱۹۹۳، مایکروسافت Excel 5.0 را معرفی کرد؛ قدرتمند و کاربرپسند (User-friendly).

دهه اول هزاره سوم (۲۰۰۰s)، نقطه عطفی دیگری در سافت‌ویرهای صفحه گسترده (Spreadsheets) بود؛ معرفی سافت‌ویرهای وب‌محور (Web-based)، از جمله Google Sheet.

Google Sheet به دلیل رایگان بودن و داشتنِ امکانات متمایز نسبت به Excel، رفته رفته محبوبیت پیدا کرد. حالا، در پهلوی اکسل یکی از سافت‌ویرهای صحفه گسترده پُراستفاده Google Sheet می‌باشد.

در میانِ رویدادهای کلیدی Excel، می‌توان از Excel 95 نامبرد که Ribbo interface به آن افزوده شد. Excel 2003 با پشتیبانی XML و Excel 2007 با دیزاین کاملاً جدید.

ابزار Power Pivot به عنوان یک Add-ins با Exel 2010 معرفی شد.

با توجه به بحث ما، سال ۲۰۱۰ نقطه عطفی در تاریخ اکسل می‌باشد. به این دلیل که Power Pivot و چندین Add-ins دیگر، از جمله Power View و Power Map معرفی شد.

Power Pivot چیست؟

روش‌های زیادی برای یادگیری Excel وجود دارد؛ از رفتن به کورس حضوری تا گرفتنِ کورس‌های آنلاین و یادگیری مسئله‌محور به کمک یوتیوب و چت‌بات‌ها.

از میان این روش‌ها، به صورت قطعی نمی‌توان گفت کدام یک‌شان بهترین روش است. بلکه، ترجیحات یادگیری شما، امکانات، منابع و نوعیت کارتان معیار خوب‌تری برای سنجش اثربخشی روش‌های یادگیری Excel می‌باشد.


کمنت‌ها / دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *